1
6

Wilkołak – polski horror połączony z dramatem

Polskie kino wciąż pozostaje mocno niedoceniane przez widzów, którzy często podchodzą do niego dość stereotypowo. Tym bardziej warto więc popularyzować tak udane eksperymenty filmowe, jak obraz Adriana Panka pod tytułem “Wilkołak”. Osadzony w powojennej rzeczywistości film jest bardzo specyficznym połączeniem horroru oraz dramatu psychologicznego. Produkcja ta z pewnością zaskoczy więc wielu widzów, ale będzie to zaskoczenie wyjątkowo pozytywne. Jeśli więc jeszcze nie widzieliście “Wilkołaka”, warto odpalić telewizję internetową i nadrobić tę filmową zaległość.

Ludzie kontra zwierzęta

Akcja filmu “Wilkołak” rozpoczyna się latem 1945 roku, tuż po zakończeniu II wojny światowej. Z obozu koncentracyjnego Gross-Rosen zostaje wyzwolona grupa dzieci, dla których Rosjanie tworzą swego rodzaju sierociniec w opuszczonym pałacu w środku lasu. Warunki są dość ciężkie, a dostawy jedzenia nieregularne, ale mali wyzwoleńcy czują się mimo to bezpiecznie. Mają dach nad głową, otrzymują ciepłe posiłki i nikt nie grozi im bronią. Opiekę nad dziećmi sprawuje Jadwiga oraz niespełna dwudziestoletnia Sonia, której również udało się przetrwać pobyt w niemieckim obozie. Dzień po dniu mieszkańcy sierocińca próbują nabierać sił i wracać do powojennej normalności, ale niestety nie mogą zbyt długo cieszyć się spokojem.

W lesie, gdzie znajduje się prowizoryczny sierociniec zaczynają pojawiać się zdziczałe wilczury. Są to zwierzęta wypuszczone przez Niemców tuż przed wyzwoleniem obozu przez Rosjan. Wilczury są więc wyszkolone do tego, aby atakować więźniów, a wygłodniałe stają się jeszcze większym zagrożeniem dla mieszkańców sierocińca. Dzieci po raz kolejny muszą obudzić w sobie instynkt przetrwania, aby uciec z oblężonego pałacu, zanim zwierzęta dopną swego celu. Czy uda im się pokonać tytułowego wilkołaka?

Zobacz “Wilkołaka” online

Bardzo oryginalny film Adriana Panka to opowieść, w której horror miesza się z elementami baśniowymi. Mamy tu bardzo trudne realia czasów powojennych i dzieci obarczone ogromną traumą, które wciąż muszą się mierzyć z kolejnymi wyzwaniami i bestią określaną, jako wilkołak. Film Panka jest pełen metafor i odniesień do literatury, dzięki czemu każdy widz może interpretować go na swój sposób. Jednocześnie obraz jest bardzo wciągający i zapewnia też sporą dawkę emocji, jak na rasowy horror przystało. Miłośnicy tego gatunku z twistem będą więc naprawdę zadowoleni.

Zdjęcia do tego obrazu autorstwa Dominika Danilczyka również dodają produkcji szczególnie oryginalnego charakteru, pozwalając nam się niemalże wtopić w akcję. Doskonale ze swoimi rolami poradzili sobie również mali aktorzy, którzy świetnie portretują targające nimi emocje. W roli Jadwigi możemy oglądać znaną wszystkim Danutę Stenkę, natomiast Hankę świetnie zagrała Sonia Mietielica. Warto obejrzeć więc tę ciekawą, jak na polskie realia produkcję. A jest to naprawdę proste, gdyż film “Wilkołak” jest już dostępny w telewizji internetowej.